MERSİS Nedir?

MERSİS Nedir?
25 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 3.632 kez okundu.

       28.07.2006 tarihli Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planında yer alan; Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi ve Çevrimiçi Şirket İşlemleri Projelerinin 08 Ekim 2010 tarihinde birleştirilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi olarak adlandırılan ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2011 yılında uygulamaya konmasıyla hayatımıza giren ” MERSİS ” ; ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda yürütülerek, tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolanması ve elektronik ortamda sunulması neticesinde ticaret sicili kayıtlarının dijital platformda tutulması sürecini işleten merkezi bir bilgi sistemidir. Ülkemizdeki e-dönüşüm sürecinin önemli bir parçasını teşkil etmekte olan ” MERSİS “, kamu elektronik hizmetlerinin üretimi ve sunumu için tasarlanan “MERNİS, UAVT ve TAKBİS” ile birlikte dört temel veri tabanından birini  oluşturmaktadır.

      Mersin’de başlayan pilot uygulamaların aşama aşama farklı sicil müdürlüklerine yayılmasıyla başlayan süreç, İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün de projeye dahil edilerek tamamlanmasıyla birlikte ülkemiz genelinde görev yapan tüm ticaret sicili müdürlüklerinin ” MERSİS ” üzerinden işlem yapmaya başlaması noktasına taşındı. Şu an Türkiye’nin herhangi bir yerinde şirket (limited, anonim, şahıs işletmesi, şube açılışı, kooperatif vb.) kurmak veya merkez nakli ile bu firmaların kuruluş tescilleri sonrası gerçekleştirecekleri tüm değişiklik işlemlerinin ” MERSİS ” üzerinden yapılması zorunlu olmakla birlikte, kuruluş işlemi ” MERSİS ” üzerinden gerçekleşmemiş, sistemin kullanılmaya başlandığı tarihten daha önceki tarihlerde gerçekleştirilmiş olan firmalara ilişkin değişiklik tescillerinin (adres değişikliği, hisse devri, sermaye artışı, yetkili ataması, genel kurul vb.) sistem üzerinden alınıp alınmaması hususu ticaret sicili müdürlüklerine göre farklılık arz etmektedir. bazı sicil müdürlükleri saydığımız koşullardaki değişiklik tescilleri için ” MERSİS ” başvurusunu zorunlu tutmuyor iken, bazı sicil müdürlükleri ise verilerin aktarımını tamamen gerçekleştirdiklerinden dolayı firmaların ” MERSİS ” öncesi kurulup kurulmadığına bakmaksızın başvuru taleplerinin sisteme girilmesini talep etmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sayfa başına git